Krajzega - co to jest?

Posiadanie domowego warsztatu wiąże się z zakupem wielu niezbędnych maszyn. Są to przede wszystkim sprzęty do cięcia i późniejszej obróbki drewna, ale także i metalu. Jednym z podstawowych elementów, w które powinien wyposażyć się każdy majsterkowicz, a już na pewno profesjonalista, jest krajzega. Urządzenie to znane jest również pod innymi nazwami, takimi jak na przykład: piła tarczowa, cyrkularka, czy też pilarka stołowa. Odpowiada ona za cięcie zarówno małych, jak i dużych kawałków drewna. Spotkać można ją w tartakach, gdzie wykorzystywana jest do dzielenia drzewa na deski, ale też w małych przydomowych warsztatach.

Jak wygląda i do czego służy krajzega?

Urządzenie składa się przede wszystkim, najczęściej, z dwóch podstawowych elementów. Jest to stół i piła tarczowa, która wyposażona jest w ostre zęby. Pierwsze z nich pełni funkcję podkładki pod cięty kawałek drewna. Jest również odpowiedzialne za odpowiednie zmierzenie i dopasowanie rozmiarów przycinanego kawałka. W zależności od jakości produktu, różnić się może również dokładność takich pomiarów. Drugą, najistotniejszą częścią, jest zębata tarcza, która wprawiona w ruch przecina nawet najtwardsze drzewo. Może być ona regulowana co do wysokości cięcia. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w przypadku grubszych kawałków. Niektóre modele posiadają również możliwość regulacji kąta nachylenia ostrza. Dzięki temu można uzyskać efekt skosów i dopasować ich wielkość, do indywidualnych potrzeb.

Przedstawiając możliwości krajzegi należałoby stwierdzić, że jest ona przydatna do wszystkiego, co wiąże się z cięciem drewna. Wykorzystywana może być bowiem zarówno przy cięciu drzewa na zimę, jak i skracaniu drewnianych podpórek pod rośliny. Jej możliwości sięgają również przycinania desek do tworzenia prostych konstrukcji ogrodowych, a także docinania elementów wystroju wnętrza domu. Używane są również przez stolarzy, zajmujących się składaniem bardziej wymagających mebli. Przykładem mogą być blaty kuchenne, które z reguły powinny być idealnie wymierzone. Krajzega znacznie ułatwia ten etap produkcji.

Cięcie krajzegą

Pomimo swojej prostoty konstrukcyjnej, do używania cyrkularki przydatne jest doświadczenie. Dzięki niemu można uniknąć wypadków, które w przypadku ostrych narzędzi, są dość częstym zjawiskiem. Samo cięcie nie jest jednak tak trudne. Przed jego rozpoczęciem warto jednak sprawdzić stan tarczy zębatej.

1565192921_n9hyLw5

Wyszczerbione i nieostre zęby powodować mogą uszkodzenie ciętej powierzchni, a w konsekwencji, dołożyć stolarzowi dużej ilości pracy przy szlifowaniu. Jeśli dojdzie się do wniosku, że dana tarcza jest zużyta, należy zakupić nową, dopasowaną do ciętego materiału. Po instalacji ustawia się grubość cięcia i ewentualny kąt, pod jakim powinno ono być wykonane. Tak przygotowana krajzega nadaje się już do pracy. Uruchomienie maszyny spowoduje rozpoczęcie ruchu tarczy. Jej obroty, osiągając maksymalną prędkość, dadzą możliwość wykonania precyzyjnego cięcia. Pamiętać należy o dobrym ułożeniu ciętego materiału. O ile nie jest to istotne w przypadku drewna opałowego, o tyle może być bardzo ważne w przygotowaniu blatu do mebli. Rozpoczyna się zazwyczaj od strony mniej widocznej, aby oszczędzić sobie czasu na dokładne równanie krawędzi.

Do czego oprócz drewna?

Krajzega to narzędzie w pewnym stopniu uniwersalne. Czynnikiem decydującym o jej przeznaczeniu jest tarcza, która może być przystosowana do cięcia materiałów o różnej twardości. Ważny jest również odpowiedni silnik, dzięki któremu maszyna będzie mocniejsza i z łatwością poradzi sobie nawet z twardymi przedmiotami. Cyrkularka wykorzystywana jest bowiem również do cięcia plastikowych rur, co przydatne jest przede wszystkim hydraulikom, ale także metalowych elementów. Te ostatnie wymagają jednak wysokiej jakości urządzeń, z odpowiednio dobraną tarczą zębatą. Do ciecia drewna wystarczy natomiast podstawowa wersja maszyn, która nie cechuje się wysoką mocą silnika. Wybierając samą tarczę, warto zwrócić też uwagę na wielkość i gęstość występowania ząbków. To od nich uzależnione jest dokładne cięcie i brak dużej ilości odłamków.