Czym są tokarki i do czego służą?

Obróbka skrawaniem była znana już starożytnym Grekom, interesował się nią Leonardo da Vinci, a pierwsze automaty tokarskie pojawiły się w XIX w. Obecnie tokarka to urządzenie niezastąpione w obróbce materiałów i inżynierii precyzyjnej - jest ona wykorzystywana przez wiele gałęzi przemysłu, w warsztatach rzemieślniczych oraz przez domorosłych majsterkowiczów. Choć od starożytności modele obrabiarek przeszły ogromną ewolucję, sama idea obróbki skrawaniem pozostaje niezmienna i trudno sobie wyobrazić, żeby jakaś inna technologia mogła ją zastąpić, szczególnie, że nowoczesny przemysł wciąż tworzy zapotrzebowanie na precyzyjnie wykonane części.

Czym jest tokarka?

Najprościej rzecz ujmując, jest to maszyna, która utrzymuje przedmiot na uchwycie lub tzw. kłach, obraca go wokół własnej osi i usuwa fragmenty jego powierzchni za pomocą specjalnych narzędzi, nadając mu wymagany kształt i rozmiar – operacja taka umożliwia szybkie i dokładne wykonywanie różnych rodzajów obróbki, takich jak toczenie, licowanie, gwintowanie, radełkowanie, frezowanie, wiercenie i wiele innych. Tokarka służy przede wszystkim do wytwarzania powierzchni cylindrycznych i powierzchni płaskich pod kątem prostym do osi obrotu. Za jej pomocą można obrobić wewnętrznie i zewnętrznie większość brył obrotowych, powierzchni płaskich, gwintów itp. Z założenia tokarki były przeznaczone głównie do obróbki metali, jednak obecnie skrawa się nimi inne materiały, jak drewno czy plastik.

Rodzaje tokarek

Istnieje bardzo wiele rodzajów tokarek – można podzielić je z uwagi na zastosowanie, typ obrabianego materiału (do drewna i metalu), branżę, w której znajdują one zastosowanie (dla hutnictwa, przemysłu lotniczego, samochodowego itd.), precyzję obróbki, rozmiar czy stopień zautomatyzowania procesu obrabiania (automaty i półautomaty). Najpopularniejszy podział tych urządzeń wyróżnia tokarki kłowe i uchwytowe, tarczowe (do obróbki powierzchni płaskich), karuzelowe, zapewniające dużą stabilność i ergonomię oraz bardzo szybkie rewolwerowe, z ruchomą głowicą, na której umieszczono narzędzia w kolejności ich użycia.

Tokarki w dobie cyfryzacji

Wynalezienie technologii cyfrowych nieodwracalnie zmieniło charakter tokarstwa – obecnie coraz bardziej powszechne stają się tokarki CNC (Computerized Numerical Control). Z uwagi na swoją dokładność, łatwość ustawiania wymagań, krótszy czas produkcji i standaryzację, doskonale zastępują one obrabiarki starszego typu. Maszyną taką steruje się znad interfejsu komputera. Program można zmodyfikować tak, aby urządzenie mogło wykonywać różnego rodzaju różne części za pomocą tego samego narzędzia. Narzędzia te są programowane w procesie CAD/CAM, a operator i programista muszą posiadać wysokie umiejętności w tym zakresie. Odpowiednio zaprogramowane tokarki CNC najczęściej pracują bezobsługowo, pod sporadycznym nadzorem, choć większość modeli posiada także opcję sterowania ręcznego.

Jak wybrać tokarkę?

Najszersze zastosowanie mają tak zwane tokarki uniwersalne, przeznaczone do różnego typu operacji toczenia i obróbki przedmiotów. Są one wyposażone w różne typy uchwytów oraz mogą być stosowane do obróbki zgrubnej i precyzyjnej powierzchni cylindrycznych, stożkowych i powierzchni płaskich oraz do cięcia gwintów metrycznych, calowych i modułowych. Ich konstrukcja zapewnia możliwości precyzyjnej obróbki o wysokiej wydajności elementów o szerokim wielkości i masy. Doskonale sprawdzą się one do użytku profesjonalnego. Z kolei tokarki produkcyjne mają szeroki zakres zastosowań i stosunkowo dużą prędkość działania. Są one idealne do średnio- i krótkoseryjnej produkcji. Do małych zakładów rzemieślniczych oraz na użytek domowy doskonałym wyborem będzie tokarka stołowa, umożliwiająca precyzyjną obróbkę drobnych elementów. Wybierając tokarkę na użytek własny, profesjonalny lub hobbystyczny, warto postawić na model od sprawdzonego producenta, jak na przykład austriackie tokarki BERNARDO, cieszące się od wielu lat dużą popularnością w Europie i na świecie. Jako ich wyłączny dystrybutor w Polsce oferujemy wszystkim Klientom szeroki wybór urządzeń oraz profesjonalny serwis.