Leasing maszyn i urządzeń

Niemal od dwóch dekad instytucja leasingu w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Ta forma finansowania firm umożliwia im niemal bez ograniczeń wykorzystanie narzędzi, maszyn czy urządzeń znajdujących zastosowanie w prowadzonej działalności. Leasing maszyn i urządzeń to obecnie trend, który coraz mocniej zarysowuje się w krajobrazie rodzimej gospodarki. Ten rodzaj leasingu spotyka się z wielkim zainteresowaniem w branżach budowlanej, przemysłowej, IT czy motoryzacyjnej.

Związek Polskiego Leasingu informuje, że w 2019 r. firmy leasingowe udzieliły aż 77,8 miliarda łącznego finansowania. Wprawdzie nadal przewodzi finansowanie pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (45,3 % udziału w rynku) to leasing maszyn i urządzeń stolarskich, dla nowych firm, budowlanych itd. znajduje się na drugim miejscu z 29% udziałem. To oznacza, że ten sektor finansowania się rozwija. W porównaniu z 2018 r. urósł o 4%. Przedstawione dane stanowią odzwierciedlenie wysokich wyników produkcji przemysłowej.

Leasing maszyn i urządzeń – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Firmy produkcyjne często spotykają się z problemem wyposażenia przedsiębiorstwa w odpowiednie maszyny czy urządzenia. Taka sytuacja może zaistnieć równie dobrze w nowo powstałej firmie, jak i biznesie istniejącym od lat, mającym już rozpoznawalną markę. Znalezienie większych środków to duże wyzwanie, które może wyhamować rozwój każdego przedsiębiorstwa. Zakup lub wymiana maszyn czy urządzeń może być sfinansowany dzięki alternatywnemu rozwiązaniu, jakim jest leasing. Leasing maszyn i urządzeń rolniczych, budowlanych czy stolarskich zdejmuje z firm olbrzymi ciężar finansowy. Umożliwia stosunkowo niewielkim kosztem, rozłożonym w czasie, użytkować specjalistyczne maszyny, eliminując duży, jednorazowy koszt. Z leasingiem wiążą się także udogodnienia podatkowe.

Jakie funkcjonują rodzaje leasingu maszyn i urządzeń:

  • leasing operacyjny – celem umowy jest używanie i zakup maszyny lub samo jej używanie. Maszyna lub urządzenie zaliczana jest do środków trwałych finansującego i to on realizuje wpisy amortyzacyjne,
  • leasing finansowy – wynika zarówno z użytkowania, jak i zakupu środka trwałego, którego finansowanie i opłacanie amortyzacji pozostaje po stronie użytkownika maszyny lub urządzenia,
  • leasing zwrotny – jest to najmniej popularna, rzadko stosowana forma leasingu

Czy leasing maszyn i urządzeń można wliczyć w koszty?

W wymiarze księgowym oraz finansowym największą zaletą leasingu jest to, że można wliczyć wszelkie opłaty wynikające z leasingu w koszty wynikające z prowadzenia działalności. W ten sposób możemy znacznie poprawić płynność finansową. Należy jednak rozróżnić dwa sposoby finansowania. W zależności od tego, czy jest to leasing operacyjny czy finansowy mamy nieco inne możliwości odliczeń. Leasing maszyn i urządzeń w formie leasingu operacyjnego zalicza przedmiot umowy do składników majątku finansującego, co powoduje że koszt przychodu stoi po stronie użytkownika maszyny lub urządzenia. Leasing finansowy wymaga od użytkownika dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a część odsetkowa rat stanowi już przychód podmiotu finansującego.

Wniosek jaki płynie z porównania tych dwóch najpopularniejszych opcji leasingowych stawia leasing operacyjny jako bardziej atrakcyjny. Wynika to z tego, że mamy wówczas możliwość wliczenia całości rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu.

Czy można leasingować maszynę używaną?

Leasing maszyn i urządzeń używanych jest możliwy, jednak spotkamy się tutaj z pewnymi obostrzeniami. Przede wszystkim brany jest pod uwagę wiek maszyny. Firmy leasingowe nie będą skłonne sfinansować maszyny, która ma ponad 8-10 lat. To oznacza, że np. maszynę 4-letnią będziemy mogli leasingować przez 4 do 6 lat, decyzja o finansowaniu stoi oczywiście po stronie firmy leasingowej.

Nie jest to jednak zasada, od której nie ma wyjątków. Zdarzają się firmy, które sfinansują maszyny 10 czy 12 letnie. Spotkać się można także z praktykami leasingowania jeszcze starszych maszyn. Wówczas dla firm leasingowych liczy się przede wszystkim ich wartość rynkowa, a bardzo ważnym argumentem stojącym za tym, by finansować maszynę jest udokumentowany generalny remont.

Leasing dla nowej firmy? To możliwe?

Mimo tego, że ostatnie lata na polskim rynku to szczególny rozkwit firm z sektora MŚP oraz start-upów, to np. leasing maszyn i urządzeń budowlanych czy stolarskich nie jest szczególnie ułatwiony. Jednak nie oznacza to, że jest niemożliwy. Firmy leasingowe uealastyczniły nieco swoje propozycje leasingowe. Leasing udaje się dostać już na samym starcie, jeśli pierwsza wpłata będzie na wysoką sumę. Natomiast leasing na warunkach rynkowych uzyskamy po sześciu, a nawet dwunastu lub dwudziestu czterech miesiącach. Bardzo dużą rolę w przyznawaniu nowym firmom finansowania, odgrywają procedury wewnątrz firm leasingowych.

Istnieją pewne przychylne warunki, dzięki którym może udać się uzyskać finansowanie od samego początku prowadzenia własnego biznesu. Firmy leasingowe weryfikują to czy np. pracowaliśmy na stanowisku operatora frezarek CNC do metalu, czy mamy już pierwsze wystawione faktury, czy udało się pozyskać klienta będącego gwarancją stałych zleceń, etc. W takich okolicznościach mamy większą szansę na leasing maszyn i urządzeń dla nowych firm.

Czy trzeba liczyć się z opłatą wstępną i ile może ona wynieść?

Bardzo często firmy leasingowe nie wymagają opłat wstępnych. Przeważnie taki przywilej mamy wówczas, gdy staramy się o leasing nowych maszyn i urządzeń. Firmy oferujące leasing czasami mogą wymagać opłaty wstępnej. Opłata wstępna, w zależności od analizy firmy, wahać się może od 5 do nawet kilkudziesięciu procent.

Leasing maszyn CNC, stolarskich czy urządzeń w 24 godziny z Siemens Finance

W przyjazny przedsiębiorcom krajobraz tego segmentu rynku wpisuje się Siemens Finance należący do grupy Siemens. Siemens Finance specjalizuje się w finansowaniu maszyn i urządzeń, a jego misją jest wspieranie polskich przedsiębiorców. Inicjatywa pozwala firmom wziąć w leasing maszyny i urządzenia w sposób prosty i szybki. Procedury leasingu są uproszczone do kwoty 125 000 EUR, nie są wymagane zaświadczenia z ZUS czy US. Finansowane są także maszyny używane (przeważnie do 10 lat). Często też nie jest wymagany wkład własny, decyzje i umowy realizowane są już na pierwszym spotkaniu, a sama płatność za maszynę dokonywana jest w 24 godziny. Warunki jakie oferuje Siemens Finance zostały docenione, co roku firma finansuje polskich przedsiębiorców na kwoty przekraczające miliard złotych.

1583773728_E65xJkm


Jeśli jesteś zainteresowany finansowaniem obrabiarek BERNARDO lub kompresorów JOSVAL w formie leasingu, zachęcamy serdecznie do kontaktu z doradcą Siemens Finance, który poprowadzi Cię przez cały proces:

ANDRZEJ NOWAK

TEL: +48 734 216 062

E-MAIL: [email protected]